İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Ayaklanma’ paylaşımı açıklaması: Sorumlu 14 yaşında bir çocuk

İçişleri Bakanlığı, sosyal medyada İstanbul Sultanbeyli’de “ayaklanma” çağrısı yapan hesabın 14 yaşındaki bir çocuk tarafından kullanıldığını açıkladı. Bakanlık, olayla ilgili detayları kamuoyu ile paylaştı.

Bakanlık, “Ayaklanış#Türkiye” isimli hesaptan yapılan ve “Bu akşam Sultanbeyli’de saat 19.00-20.00 arası ayaklanma başlatacağız” şeklindeki paylaşımın ardından Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın derhal harekete geçtiğini duyurdu. Yapılan soruşturmada, hesabın 14 yaşındaki E.P. tarafından yönetildiği belirlendi.

Açıklamada, E.P.’nin aynı hesaptan geçici koruma altındaki Suriyelilere ait kişisel bilgileri de paylaştığı ortaya çıktı. İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından E.P.’ye gerekli işlemlerin yapıldığı ve konuya ilişkin geniş çaplı bir soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, “Ülkemizde karışıklık çıkarmak ve provokasyon yaratmak isteyenler, bu tür eylemler için çocukları alet etmekte. Bu kişileri tek tek tespit edip adalete teslim edeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir