Amazon’a haksız rekabet davası başlatıldı

Davacılar, Amazon’un piyasadaki baskın konumunu kötüye kullanarak başka platformlarda fiyat artışına neden olduğunu, satıcılara fahiş fiyatlar uyguladığını ve rekabeti engellediğini iddia ediyorlar. Ayrıca, Amazon’un ürünlerin fiyatlarını düşürmesini caydıran uygulamalarda bulunduğunu ve başka sitelerde daha düşük fiyatla satılan ürünlerin listesini engellediğini öne sürüyorlar.

Davada dikkat çeken bir diğer iddia ise Amazon’un kendi markalarını diğer ürünlere tercih ettiği ve satıcılarına yüksek ücretler ödettiği yönünde. FTC Başkanı Lina Khan, Amazon’un platformunu kullanarak fiyatları yükselttiğini ve tüketici deneyimini kötüleştirdiğini belirtiyor.

Amazon, e-ticaret pazarının büyük bir bölümünü kontrol ediyor ve platformunda bağımsız satıcılar tarafından gerçekleştirilen satışlardan önemli bir gelir elde ediyor. Ancak bu satıcılar, Amazon’un hizmetlerini kullanmak için her geçen gün artan ücretler ödüyorlar.

VOA Türkçe’nin haberine göre Amazon’un henüz açıklama yapmadığı davanın başarılı olması, 2017 yılında Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olduğu sırada yayınladığı ”Amazon’un Antitröst Paradoksu” başlıklı akademik çalışmasıyla adını duyuran ve büyük teknoloji firmalarını sık sık eleştiren FTC Başkanı Khan için önemli bir kazanım anlamına gelebilir. Amazon, 2021 yılında, Khan’ın daha önceki eleştirileri nedeniyle FTC’nin şirket aleyhine açtığı soruşturmalara müdahil olmaması için çaba göstermiş ancak başarılı olamamıştı.

Dava, FTC Başkanı Lina Khan’ın büyük teknoloji firmalarıyla ilgili eleştirilerini sık sık dile getiren bir figür olarak önem taşıyor ve başarılı olması, bu alandaki antitröst çabalarına ivme kazandırabilir.

FTC ve 17 eyaletin Amazon’a karşı açtığı söz konusu dava, e-ticaret devinin rekabeti engellediği ve fahiş fiyatlar uyguladığı iddialarını ele alarak, Amazon’un piyasadaki etkisini sorgulayan önemli bir hukuki girişim olarak öne çıkıyor.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir