Malum kesimin Ramazan’daki vazgeçilmezi! Erken müdahale ile başarıya ulaşamadılar

  • Haber7

Ramazan yalanları dur durak bilmiyor. Malum kesim tarafından Ramazan aylarının vazgeçilmezi(!) “Oruç tutmadığı için dayak yedi” benzeri yalan haber furyasına her gün bir yenisi ekleniyor.

‘RAMAZAN NEDENİYLE ŞEKER KONULMADIĞI’ İDDİASINA YALANLAMA

Bazı sosyal medya hesaplarından 2 Nisan Pazar günü düzenlenen Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’nda (2023-MSÜ) ÖSYM’nin ‘Ramazan dolayısıyla adaylara verdiği setin içerisine şeker koymadığı’ iddiasında bulunuldu.

İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bu iddiayı yalanladı. Yapılan açıklamada, “YKS hariç, 2019 yılından bu yana adaylara verilen setlerde şeker bulunmamaktadır. Adaylara verilen sette kalem, silgi, açacak ve peçete bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

EMRE KINAY YALANLA RTÜK’Ü HEDEF ALDI

Uzun süre gündeme gelmeyen oyuncu Emre Kınay, ‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) dizilerde yeme ve içme sahnelerini 1 ay süreyle yasakladığı‘ yalanını ortaya attı.

Kınay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelerde bulundu:

“RTÜK, yapımcılara uyarı göndermiş. 1 ay boyunca kahvaltı, yemek, su dahil içmek yasak sahnelerde. Mesela ölmek üzere olan adama müdahale sahnesi çekilecek, su içiremezsiniz… Yoksa ceza şartı var… 4. Murat döneminden beter!!! Sesini çıkaran yapımcı da yok; oyuncu, ‘sanatçı?’ da yok! Ama herkes ‘laik’ demokrasiden yana? Hani hiç kimsenin yaşam biçimine karışmamıştınız? Yapımcı arkadaşlar sesiniz çıkmayacak mı? Bu kadar mı korkuyorsunuz? Ya siz siyasetçiler? Yetmez mi artık?”

RTÜK BAŞKANI’NDAN İFTİRAYA SERT TEPKİ

Emre Kınay’ın iftirasına RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den sert tepki geldi.

Kınay’ın oyunculukta ve siyasetteki başarısızlığı nedeniyle gündemde kalmak için iftiraya başvurduğunu dile getiren Şahin, şu tepkide bulundu:

“LÜTFEN DİKKAT! Dizi-film sektöründeki başarısızlıklarının üzerine siyasi kariyerinde de başarısız olmuş bir şahıs gündemde kalmak için çaresizce iftiraya başvurmuş. 1 Nisan şakası olmasını umduğum iddia tamamen asılsızdır, YALANDIR. RTÜK’ün yapımcılara Ramazan boyunca yemek sahnesi çekilmeyecek gibi bir yazı göndermesi söz konusu DEĞİLDİR.”

 

‘ORUÇ DAYAĞI’ YALANI ÇABUK SÖNDÜ

2014 yılında bir kaza sonrası çıkan kavga görüntülerini kullanan provokatörler, “Konya’da oruç tutmayan şahıs darp edildi. Oruç tutmayan adam da oruçlu çıkmayınca o da darp edildi” şeklinde başkan yalanı servis etti.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bu iftirayı da ortaya çıkararak “Konya’da oruç tutmayan şahıs darp edildi” iddiasıyla paylaşılan fotoğrafların “Samsun’da kaza eylemi kavgaya dönüştü” başlıklı bir haberde kullanıldığını tespit etti.

‘ORUÇ TUTMAYAN ÇOCUĞA DAYAK’ YALANI

Ramazan’ın ilk günlerinde Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde bir çocuğun oruç tutmadığı için dövüldüğü yalanı ortaya atıldı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bu provokasyonu da bertaraf etti. Dezenformasyon bülteninde gerçekler ortaya çıkarılarak, “Eğitim kursuna giden 13 yaşındaki çocuk, oruç tutmadığı için darbedildi” iddiasının doğru olmadığı, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, olayın mağdurlarının özel bir eğitim merkezinin öğrencileri R.Y. (14), M.A.K. (14) ve H.K.A. (14) olduğunun tespit edildiği bildirildi.

R.Y. isimli mağdur ile M.A.K. isimli arkadaşının şakalaştıkları ve şakalaşmanın kavgaya dönüştüğü, sonradan pişman olup barıştıkları belirlendi.

Çocukların kavgası üzerinden başlatılan provokasyon, gerçeğin ortaya çıkmasıyla akim kaldı.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*