Kılıçdaroğlu’ndan sonra Erdoğan Toprak: Seçime Rus müdahalesi

Kutalmış Gürbüz

Türkiye’de seçimlere üç gün kaldı. Vatandaş sandık başına gitmek için beklerken CHP kanadından “seçimlere müdahale” iddiası ortaya atıldı.

CHP lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta yaptığı açıklamada Rus hackerların Türkiye’deki seçimlere müdahale edebileceği imasında bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun koordinatör başdanışmanı Erdoğan Toprak ise doğrudan Rusya’ya ithamda bulundu.

Erdoğan Toprak

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Erdoğan Toprak’ın söyleşisinde şu ifadeler yer aldı:

-Olası bir iktidar değişikliğinde Türkiye’nin dış ilişkilerinde bir değişiklik olacak mı?

+Dış ilişkilerimizde değişiklik olmaz ama devletlerin iç işlerimize bu süreçte müdahale etmesini veya partilerden birini tercih etmesini doğru bulmayız.

-Somut olarak sormak isterim. Kastettiğiniz devlet hangisi?

+Açıkçası Rusya ile ilgili bu tip duyumlarımız var.

-Ne gibi?

+Duyumlara dayalı olarak söylüyorum. Biz devletlerin ilişkisinin devam etmesinden yanayız. Devletlerin çıkarları, tarihi ilişkileri vardır. Ortak yatırımları vardır komşularıyla. Bu yatırımlarla ilgili devlette devamlılığın esas olduğuna inanıyoruz. Ama devletler ilişkisinden partiler ilişkisine inerseniz ilişkiniz zarar görür. Bu ilişkilerinizin zarar görmemesi lazım. Yüzlerce yıllık komşuluk ilişkimiz olan devletlerden bu hassasiyeti ve duyarlılığı bekliyoruz.

-Rusya’nın seçim sürecine müdahalesine dair duyumlarınız mı var?

+O tip duyumlar var. Kampanyalarla ilgili bazı hamleler olduğunu düşünüyoruz örtülü olarak. Bunların olmamasını isteriz. Yüzyıllar boyu gelen ilişkimizin böyle devam etmesini isteriz.

-Kastettiğiniz şu mu: Rusya istihbaratının müdahil olması mı?

+“Şöyle yapıldı” demiyorum ama altını çiziyorum: Bu süreçteki duyum ve davranışları CHP olarak yakından takip ediyoruz. Aldığımız duyumlar konusunda tabi ki bazı şeylerimiz var. Bunun doğru olmamasını temenni ediyoruz.

ADETA BİR ŞEHİR EFSANESİ

Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği iddiaları, Batı tarafından ortaya atıldı.

İlk olarak İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrıldığı Brexit Referandumu ve 2016 ABD Başkanlık Seçimleri ile ortaya çıkan bu iddialarda Rusya’nın hacker, bot/troll sosyal medya hesabı ve algı oyunları ile seçim sonuçlarına müdahale etmek istediği ifade edildi.

“TRUMP RUSYA SAYESİNDE KAZANDI” İDDİASI

Donald Trump, 2016’da Hillary Clinton’ı yenerek ABD Başkanı seçildi.

Amerikan basınından Washington Post, Wall Street Journal, CNN ve diğer Demokrat Parti’ye yakın yayın organları, Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğini ve Trump’ın kazanmasını sağladığını öne sürdü. Eski İngiliz istihbarat subayı Christopher Steele, FBI’a bir dosya verdi. Christopher Steele’in kaynağı ise, daha sonraları FBI muhbiri olacak olan Igor Dançenko’ydu.

Cristopher Steele

Fakat Igor Dançenko’nun iddiaları üzerinden şekillenen “Rusya’nın seçimlere müdahalesi” iddiası, daha sonra çöktü. Igor Dançenko’nun yeminli ifadelerde yalan söylediği, FBI’ı kandırdığı ve sahte bilgiler kullandığı ortaya çıktı. Dançenko’ya tam beş farklı dava açıldı.

Washington Post daha sonra iddialarından geri döndü. 2016’da “Rusya seçimlerin sonucunu değiştirdi” diyen Washington Post, 2018’de “Aslında Rusya’nın çok büyük bir müdahalesi olmadı, Fox News etkili oldu” dedi. Igor Dançenko

2022’de ise Washington Post, “Rusya’ın seçimlere müdahale için kullandığı sosyal medya trollerinin etkisi neredeyse hiç yoktu” ifadelerine yer verdi.

İDDİADAN ÇÜRÜDÜ

Amerikan istihbarat yetkilileri, 2020’de Fox News’e konuştu. Joe Biden’ın kazandığı seçimlerden sonra Fox News, istihbarat yetkililerine “Rusya’nın müdahalesi oldu mu?” sorusunu yöneltti.

Amerikan istihbarat yetkilileri, ”Rusya’nın Donald Trump’ın kazanması için bir müdahalesi gerçekleşmedi. Bu tarz raporlar biraz abartılarak servis ediliyor” dedi.

Donald Trump

Fakat ortaya çıkan gerçeklere rağmen FBI ve Demokratlar, Donald Trump’ı köşeye sıkıştırmak için her sene “Rusya’nın seçimlere müdahalesi” soruşturmalarının devam etmesini sağladı.

ABD’NİN MÜDAHALELERİ

Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğini öne süren ABD’nin tarihinde, birçok ülkenin içişlerine yönelik müdahaleler bulunuyor.

ABD, Küba’da sosyalist yönetimi yıkmak için işgal ve darbe girişimlerinde bulundu. CIA, Fidel Castro’ya yönelik suikast girişimleri gerçekleştirdi. Latin Amerika ülkeleri Şili, Arjantin, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Guatemala, Nikaragua ve Panama’da 20. Yüzyılda ABD destekli darbeler gerçekleştirildi.

AFRİKA, AVRUPA VE KIRGIZİSTAN

Afrika’da bağımsızlığını kazanan birçok ülkede darbeci liderleri ve iç savaşları destekleyen ABD, Avrupa’da ise Yugoslavya seçimlerine doğrudan müdahale ederek, muhalif partileri destekledi.

2005’te Kırgızistan’da yapılan genel seçimlere ABD Dışişeri Bakanlığı, George Soros’un “Özgürlük Radyosu” yayın organı aracılığıyla müdahale etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, seçimlerde muhalif partileri ve gösterileri doğrudan fonladı, Özgürlük Radyosu ise bu gösterilerin yayınlarını gerçekleştirdi. Kırgızistan hükümeti Özgürlük Radyosu’nun elektriğini kesince Amerikan Büyükelçisi jeneratörlerini devreye soktu.

LİBYA VE SURİYE

2011’de ise ABD, Libya’ya doğrudan askeri müdahalede bulunarak Muammer Kaddafi’nin ölümüne ve yönetimin yıkılmasına sebep oldu. WikiLeaks belgelerinin deşifre ettiği ABD gizli belgeleri, ABD Başkanları George W. Bush ve Barack Obama’nın, Suriye’de Beşar Esad’ı devirmek için gizli planları ve özel operasyonları devreye soktuğunu ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir