AKPM heyeti adil bir seçim için uyarılarda bulundu, HDP’yi kapatma davasını eleştirdi: Zor bir seçim olacak

DW Türkçe ve Euronews Türkçe’de yer alan haberlere göre Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) seçim gözlem heyeti başkanı Frank Schwabe, Cuma günü Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada “Bizim açımızdan bu seçimlerde ve Türkiye’nin durumunda büyük endişe yaratan pek çok husus var” dedi.

Uluslararası gözlemciler Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin “zor bir seçim ortamında” yapılacağına işaret etti.

ürkiye’de 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlerle ilgili hazırlıkları incelemek ve yetkililerle görüşmek üzere Ankara’ya gelen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyeti, adil bir seçim ortamı için Türk yetkililere bir dizi uyarılarda bulunurken, HDP ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nde süren kapatma davasına eleştiriler getirdi.

Alman parlamenter Frank Schwabe başkanlığındaki 6 kişilik heyet, incelemelerinin ardından gözlemleriyle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Türkiye’de medyanın farklı siyasi partilere ve adaylara eşit fırsat vermediği ve bu parti ve adaylara yönelik erişiminin sınırlı olduğu eleştirisi getirilen açıklamada, “kampanyanın tarafsız bir şekilde gerçekleşmesinin, seçmenlerin bilinçli bir seçim yapmasını sağlamak için temel ön koşullardan biri olduğu” uyarısı yapıldı.

GEÇMİŞTEKİ UYARILAR DİKKATE ALINMADI

Açıklamada Venedik Komisyonu, AKPM ve Yolsuzlukla Mücadele Grubu’nun (GRECO) seçimlerle ilgili Türkiye’ye daha önce yönelttiği eksikliklerin giderilmediği eleştirisi getirildi.

Venedik Komisyonu’nun seçim sistemi, Yüksek Seçim Kurulu’nun yapısı, AKPM’nin adayların eşit kampanya şansına sahip olmadığı, iktidar partisinin devlet olanaklarını kampanya boyunca ve seçimler sırasında kötüye kullandığı, kamu yayın kuruluşlarında adaylara eşit şans verilmediği, GRECO’nun ise seçimlerin finansmanı konusunda şeffaf olunmadığı yolunda farklı tarihlerde Türkiye’yi eleştiren raporları bulunuyor.

HDP ALEYHİNE AÇILAN KAPATMA DAVASI

HDP aleyhine açılan kapatma davasının Anayasa Mahkemesi’nde sürdüğü hatırlatılan AKPM açıklamasında, ülkenin ikinci büyük muhalefet partisinin seçim öncesi kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Seçim gözlem heyeti başkanı Frank Schwabe, Cuma günü Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada “Bizim açımızdan bu seçimlerde ve Türkiye’nin durumunda büyük endişe yaratan pek çok husus var” dedi.

Schwabe, seçimlere bir ay kala yaptığı değerlendirmede, özellikle demokrasi düzeyi, medya ve ifade özgürlüğü ile toplanma hürriyeti konularında endişeli olduklarını dile getirdi.

Ancak olumsuzluklara rağmen, “Türk demokrasisinin yine de şaşırtıcı derecede dirençli” olduğunu vurgulayan Schwabe, “Türkiye’de bir seçimin nasıl gözlemleneceğini bilen aktif bir sivil toplumun var olduğunu” sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir